[EN/PL] Retinol - Skincare game-changer

EN Below.

Witam Was moi Drodzy, Hello everyone, welcome back to my blog,

dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o moim pielęgnacyjnym game-changerze. Zanim przejdę do sedna, opiszę Wam pokrótce sytuację związaną z moją cerą. Otóż jest ona tłusta, skłonna do trądziku, ale jednocześnie delikatna i naczynkowa. Nie jest prostą sprawą znaleźć balans pomiędzy złuszczaniem jej a nawilżaniem, ale wiele się w tej kwestii nauczyłam i tą wiedzą chcę się z Wami podzielić.


Today I am going to tell you about my skin-care game-changers. Before we start, let me give you some information about me. My complexion used to be oily, acne-prone, but delicate and coupe rose at the same time. It is not easy to find a balance between exfoliating and moisturizing it, but I have collected some experience, which I want to share with you.

Wniosek numer jeden: Powinniśmy wziąć pod uwagę, że znalezienie najlepszej pielęgnacji jest bardziej procesem niż jednorazowym zadaniem do wykonania. Nauczyłam się "słuchać" mojej skóry i modyfikować pielęgnacje na bieżąco.


Conclusion number one: we all need to tconsider, that finding our best skin-care is an ongoing activity rather than one to-do task on our list. I have learned to "listen" to my skin and adjust skin-care accordingly.

Wniosek numer dwa: Uważaj przy używaniu kosmetyków, tylko dlatego, że są modne, szczególnie gdy są to kwasy.


Conclusion number two: Watch out  while trying something only because it became uptown, especially acids.

Wniosek numer trzy: Moja nauczycielka matematyki mawiała, że kobiety są jak cyfra 1 - mają wiele twarzy. To powiedzenie dotyczy wielu aspektów naszego życia, włączając w to cerę. Twoja skóra latem ma inne potrzeby niż zimą. Logiczne, nie?


Conclusion number three: My math teacher used to say that women are like number 1 - they have many "faces." It applies to many aspects of our lives, including complexion. Your skin in summer has other needs than in winter. Obviously, right?

I nareszcie - pozwólcie mi przedstawić Wam Jej Wysokość The Ordinary Retinol 0,2% w skwalanie.

Finally, let me introduce Her Majesty: The Ordinary Retinol 0,2% in Squalane.

Retinol in Squalane, The Ordinary

Ten produkt jest "młodością w płynie" - przynajmniej jeśli zaczniesz go używać będąc młoda, i nie musisz wierzyć mi na słowo. Z mojego researchu wynika, że retinol jest jedyną substancją zapobiegającą procesom starzenia, której działanie zostało potwierdzone naukowo. I bynajmniej nie mam na myśli "badań naukowych" opłaconych przez koncerny kosmetyczne. Uważam, że warto wiedzieć, że według naukowców nie ma substancji, które cofną oznaki starzenia - a przynajmniej nie znajdziemy ich w nieinwazyjnych metodach pielęgnacji. Mimo że retinol jest chemicznie po prostu witaminą A, posiada on właściwości, którym podczas użytkowania należy się przyjrzeć. Na przykład jest prawie że pewne, że wystąpi u Ciebie podrażnienie skóry. Stosując retinol używanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej jest absolutną koniecznością. Od dawna wiadomo, że słońce nie jest naszym sprzymierzeńcem, ale stosując retinol musimy na nie uważać dwa razy bardziej. Właśnie z tego powodu wielu dermatologów sugeruje, aby stosować go jedynie podczas zimy, wiosny i jesieni.


This is liquid youth (at least when you start using it still being young), and you don't have to believe me. As far as I know, retinol is the only anti-aging substance proven, and I don't mean studies paid by specific brands. I found it useful to know that there are no substances that can turn back time, so the only we can do is prevention. Even though this retinol is "just" a form of vitamin A, we need to pay attention to its features. It can cause skin irritation, therefore using high SPF is a MUST. Generally, the sun is not our best companion, we all know it, but using retinol or retinoids, we need to double-avoid it. That is why many dermatologists advise using the retinol regime only during 3/4 of the year, namely in winter, spring, and autumn.

Mówiąc o zaletach retinolu mogłabym już już skończyć, w końcu zatrzymanie starzenia wystarzy, ale jest jeszcze jedna kwestia warta uwagi, a mianowicie redukcja trądziku. I nie mam na myśli wysuszenia skóry, które w efekcie prowadzi do nasilenia problemu, a u zrównoważone zapobieganie nowym zmianom. Niestety nie każdy będzie miał szczęście cieszyć się zauważalną redukcją trądziku, bo jest wiele przyczyn jego powstawania, ale warto spróbować jeśli Twój dermatolog nie będzie miał nic przeciwko.


Speaking of advantages of retinol, I could stop here, but there is one more thing - for all those who have oily and acne-prone skin - retinol sustainably reduces the acne. I mean, it doesn't dry your skin, so it produces more sebum, which is a vicious circle at the end. Of course, it won't help with every acne problem, but it is worth giving it a try when your dermatologist doesn't have anything against it.

Kiedy zauważyłam pierwsze rezultaty? Po miesiącu moja skóra zaczęła produkować mniej sebum. Czy widzę poprawę w kontekście starzenia się skóry? Nie, bo jak miałabym? Zobaczymy za 10 lat.


When did I see the first results? I noticed that my skin produces less sebum after about a month. Do I see any anti-aging results? No, because, how could I? We will see in 10 years.

Zanim zaczniesz kurację retinolem lub retinoidami, warto jest dowiedzieć się więcej o mechanizmie działania tej substancji. Zachęcam do doczytania na ten temat i konsultacji z dermatologiem.

A może znasz już retinol i używasz go? Dołącz do mnie na instagramie i zostaw po sobie ślad.


There is plenty of information you need to know about retinol and retinoids before you start, so I highly encourage you to read about it and consult with your dermatologist.


Do you know retinol and do you use it? Join my community on Instagram and leave a comment.


Agnieszka

Agnieszka

Agnieszka

A caffeine dependent life form, software tester and avid fan of great quality in everything surrounding me. Polish girl living since end of 2018 in Germany and German language warrior since 2019.